Powsińskie Dożynki- ludowa tradycja w tkance miejskiej

Uroczystość, której inicjatorami były Pracownia Etnograficzna „Powsinianie” oraz Grupa 30+, odbyła się 29 sierpnia br. w plenerach Domu Pracy Twórczej w Powsinie przy ul. Ptysiowej 3.

Niezmienną ideą tego projektu jest kultywowanie tradycji ludowych na obszarze wielkiej i nowoczesnej aglomeracji miejskiej – Warszawy. Centrum Kultury Wilanów jako jedna z nielicznych instytucji warszawskich pielęgnuje pamięć o dawnych zwyczajach wiejskich.

Wszystko rozpoczęło się korowodem dożynkowym prowadzonym przez starostę i starościnę dożynek, prezentacją wieńców dożynkowych oraz strojów ludowych. Następnie odprawiono mszę św. dziękczynną w plenerach Domu Pracy Twórczej.

Podczas Powsińskich Dożynek można było zobaczyć kolorowy, rozśpiewany i wystrojony w regionalne stroje ludowe korowód z wieńcami dożynkowymi. Wyjątkowości całemu wydarzeniu dodawały również występy folklorystyczne zespołów Centrum Kultury Wilanów oraz zaproszonych gości z kraju i z zagranicy. W tym roku przed dożynkową publicznością zaprezentowały się Powsinianie, Radosna, Grupa 30+ oraz Wilanowska Orkiestra Dęta, a także zespoły ludowe Jaślanie z Jasła, Łurzycanki, Piskorze oraz Kałyna z Ukrainy. Ponadto można było odwiedzić któreś ze stoisk z rękodziełem artystycznym. Dla dzieci przygotowano przedstawienie teatralne oraz animacje, Na koniec odbyła się „potańcówka na dechach” z zespołem ANABAND.

Podczas tegorocznych dożynek można było zaszczepić się przeciwko COVID-19 a także spisać w ramach Spisu Powszechnego.

fot. Wilanów News

Udostępnij

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *