Petycja o wolny dostęp do Parku Natolińskiego | Portal Wilanów News- wiadomości z dzielnicy Wilanów

Petycja o wolny dostęp do Parku Natolińskiego

Park Natoliński położony na terenach dzielnic Wilanów i Ursynów wraz z pałacem jest obecnie zamknięty dla spacerowiczów. Piotr Barczak mieszkaniec Ursynowa apeluje o podpisywanie petycji by zmienić ten stan rzeczy.

W sprawę zaangażowali się także wilanowscy samorządowcy. Klub Radnych KO w Radzie Dzielnicy Wilanów złożył projekt stanowiska w spr. udostępniania społeczeństwu Zespołu Pałacowo – Parkowego w Natolinie. O przyjęcie analogicznego stanowiska zwrócono się również do radnych dzielnicy Ursynów.

– Chcielibyśmy, żeby było to miejsce ogólnodostępne dla mieszkańców Warszawy. Taki obiekt powinien być powierzony w zarząd publicznej jednostce kultury. Dzisiaj zarządza nim Fundacja “Centrum Europejskie Natolin”, a w jej interesie nie leży to, aby park w Natolinie był szerzej dostępny – powiedział Hubert Królak, przewodniczący Rady Dzielnicy Wilanów.

Pałac w Natolinie wybudowano pod koniec XVIII wieku. Stanowił rezydencję księcia Augusta Czartoryskiego oraz hrabiego Aleksandra Potockiego. W czasie wojny został zdewastowany przez Niemców a następnie stał się obiektem rządowym, w tym m.in. siedzibą Bolesława Bieruta.

Park i pałac w Natolinie to łącznie prawie 120 hektarów, które są w zarządzie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W 1993 roku Fundacji “Centrum Europejskie Natolin” powierzono administrowanie tym terenem na 20 lat, jednak umowa została przedłużona i obowiązuje do dzisiaj. Park mogą zwiedzać wyłącznie zorganizowane grupy z przewodnikiem, przy czym jedna grupa nie może liczyć więcej niż 30 osób oraz w jednym czasie na terenie rezerwatu nie mogą przebywać więcej niż trzy grupy. Rezerwacji można dokonać na stronie: http://www.zwiedzajnatolin.pl/.

Centrum Europejskie Natolin (CEN) to fundacja założona przez Skarb Państwa na początku lat 90-tych celem organizacji szeroko rozumianej działalności edukacyjnej, projektowej, informacyjnej oraz naukowo-badawczej związanej z integracją europejską, relacjami międzynarodowymi oraz krzewieniem wiedzy w obszarze pamięci i historii krajów europejskich.

Warto zauważyć, że kampus i miejsce kształcenia położone jest na Ursynowie czyli na górze skarpy, tereny parkowe znajdują się na dole czyli pod skarpą na terenie Wilanowa. 

Treść petycji: “

Zwracamy się z prośbą o podjęcie działań związanych z pełnym, codziennym udostępnieniem Parku Natolińskiego dla mieszkańców. Obiekt znajduje się między dzielnicami Ursynów i Wilanów w Warszawie a zajmuje powierzchnię 120 ha. Od czasu zakończenia II wojny światowej, władze stalinowskie zamknęły park dla mieszkańców, a polityka ograniczonego dostępu do parku jest kontynuowana do dnia dzisiejszego, co może budzić zdumienie i nie znajduje żadnego uzasadnienia. Park Natoliński powinien spełniać wiele ważnych funkcji, w tym rekreacyjno-wypoczynkową, zdrowotną, estetyczną, ekologiczną. Park był określany w przeszłości jako najpiękniejszy park romantyczny doby oświecenia. Obecnie może być miejscem spotkań, w którym panuje cisza pozwalająca mieszkańcom na regenerację sił. Park posiada interesującą infrastrukturę komunikacyjną, dzięki której możliwe jest uprawianie sportów i spacerowanie. Warto zwrócić uwagę, że rejon Ursynowa pozbawiony jest ogrodzonego parku miejskiego a dzielnica liczy ponad 140 000 mieszkańców. Otwarty dla mieszkańców Park Natoliński wzbogaci również przestrzeń miejską dla mieszkańców innych dzielnic, w szczególności Mokotowa i Wilanowa. Udostępnienie parku nie stoi w sprzeczności z funkcjonującym kampusem Kolegium Europejskiego, którego obiekty są usytuowane w odrębnej części parku. Brak dostępu do parku jest sprzeczny z konstytucyjnymi prawami obywatelskimi, prawem do swobody poruszania się na terenie kraju.    

Piotr Barczak- mieszkaniec Ursynowa”

Petycję podpisać można na stronie: https://www.petycjeonline.com/wolny_dostep_do_parku_natolinskiego

fot. Wilanów News
Udostępnij

Inne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *