Muzeum Plakatu

Placówka znajduje się na terenie zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie w miejscu dawnej ujeżdżalni pałacowej, dzieła architekta Franciszka Marii Lanciego (1848), po której pamiątką jest elewacja frontowa budynku muzeum. Później została rozbudowana o Nową Galerię.

fot. Wilanów News

Inauguracja Muzeum Plakatu w Wilanowie miała miejsce w dniu 4.06.1968. Było to wydarzenie epokowe, bez precedensu nie tylko w historii polskiego muzealnictwa. Ceremonię uświetnił swoją obecnością ówczesny Minister Kultury i Sztuki Lucjan Motyka oraz wielu prominentów życia kulturalnego, w tym tłumnie przedstawiciele środowiska artystycznego.

Premierową wystawą była prezentacja dorobku twórczego przedwcześnie zmarłego Wojciecha Zamecznika (1923 – 1967). Jego interdyscyplinarne dzieło cenione było już wówczas za wysokie walory artystyczne, inwencję i pasję eksperymentatorską. Stanowiło kwintesencję idei polskiego modernizmu. Jako autor plakatów – gruntownie przepracował formułę polskiej szkoły plakatu. Śmiało i niezależnie wytyczał wolną od jej syndromu orientację.

Dodatkową atrakcję uroczystości stanowiło prawykonanie utworu Entree, eksperymentalnej kompozycji Zygmunta Krauzego, wykonane przez kwartet Warsztat Muzyczny. Jak na czas siermiężnego PRL – u, był to bardzo awangardowy program, zainscenizowany w nowatorskiej konwencji.

W swych zbiorach posiada około 54 000 prac. Znajdują się wśród nich m.in. kolekcje plakatu polskiego i europejskiego od końca XIX wieku do współczesności, kolekcja Polskiej Szkoły Plakatu, jak również kolekcje plakatu amerykańskiego, chińskiego i japońskiego. W zbiorach muzeum znajdują się prace m.in. Pabla Picassa, Andy’ego Warhola i Stasysa Eidrigevičiusa.

fot. Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32463966

Muzeum organizuje wystawy czasowe wybitnych twórców plakatu z całego świata, a także współpracuje z muzeami artystycznymi i galeriami na całym świecie.

Muzeum jest także organizatorem Międzynarodowego Biennale Plakatu. Na organizowanej co dwa lata wystawie pojawiają się plakaty wielu znanych artystów takich jak Jan Młodożeniec, Henryk Tomaszewski, Roman Cieślewicz, Waldemar Świerzy, Franciszek Starowieyski, Wiesław Rosocha, Jan Sawka, Jan Lenica i Hiroshi Tanaka.

Z tytułu swej pionierskiej działalności w 1983 Muzeum zostało wyróżnione medalem honorowym im. Ernsta Litfassa (projektant tradycyjnego słupa ogłoszeniowego), przyznawanym przez Fachverband Ausenwerbung w Dusseldorfie.

Muzeum Plakatu w Wilanowie
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie


ul. St. Kostki Potockiego 10/16
02-958 Warszawa
tel. (48) 22 842 48 48
tel./fax (48) 22 842 26 06
strona www muzeum

Udostępnij

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *