Most Południowy już otwarty. Poznaj nową przeprawę | Portal Wilanów News- wiadomości z dzielnicy Wilanów

Most Południowy już otwarty. Poznaj nową przeprawę

Od 22 grudnia 2020 r. kierowcy mogą już korzystać z drogi ekspresowej S2 na odcinku pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów i Lubelska w tym z nowego mostu.

Nowa przeprawa to dwa niezależne obiekty, o długości 1505 m każdy. Most nad nurtem Wisły ma długość 533 m, a dwie estakady nad terenami zalewowymi odpowiednio 343 m (po stronie Wilanowa) oraz 629 m (po stronie Wawra). Piesi i rowerzyści mogą korzystać z chodnika i ścieżki rowerowej po obu stronach mostu.

W nurcie rzeki znalazło się pięć podpór, z czego dwie wspólne z estakadami. Pod fundamenty mostu wywiercono 320 pali o średnicy aż 1,5 m (tzw. pale wielkośrednicowe DN 1500) – niektóre z nich nawet na głębokość 27 m poniżej dna Wisły, żeby ustabilizować grunt. W części zalewowej mostu, po stronie Wilanowa i Wawra, przy budowie fundamentów wykorzystano prefabrykowane pale żelbetowe o łącznej długości około 25,7 km. Stal zbrojeniowa dla samego mostu, którą dowieziono ponad 320 kursami ciężarówek, to łącznie 8715 ton. Beton dostarczono w sumie 12 tysiącami kursów betoniarek.

Nowy most na Wiśle jest jedenastym w Warszawie, dziewiątym drogowym i drugim w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jest też najdłuższym z nich wszystkich.

Historia budowy

W połowie 2013 roku rozpoczęły się próbne odwierty pod budowę przeprawy, zaś kilka miesięcy potem potwierdzono budowę przeprawy w najbliższych latach i pokazano pierwsze wizualizacje – ma to być prosta, płaska przeprawa z betonowymi podporami oraz czerwonymi barierkami. W grudniu 2013 roku rozpisano przetarg na jego budowę w ramach odcinka “B” Południowej Obwodnicy Warszawy.

W styczniu 2015 roku ogłoszono, że oferty budowy mostu zgłosiło pięciu wykonawców, a w czerwcu wybrano wykonawcę – za kwotę 757,64 mln złotych inwestycję ma wykonać turecka firma Gϋlermak przy współpracy Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego.

25 maja 2017 wydano decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej z rygorem natychmiastowej wykonalności dla fragmentu trasy S2 o długości 6,5 kilometra, którego część stanowić będzie most Południowy.

Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2017 roku. Planowo, miał oddać oddany do użytku w październiku 2020 roku. W maju 2020 roku poinformowano jednak, że termin otwarcia zostanie przełożony na listopad 2020 roku. We wrześniu 2020 roku poinformowano o przesunięciu otwarcia mostu na grudzień 2020 roku.

Ostatecznie do otwarcia doszło 22 grudnia 2020 roku.

fot. redakcja Wilanów News

Udostępnij

Inne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *