Dawna stacja Kolei Wilanowskiej została wpisana do rejestru zabytków | Portal Wilanów News- wiadomości z dzielnicy Wilanów

Dawna stacja Kolei Wilanowskiej została wpisana do rejestru zabytków

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków zabudowań dawnej stacji Kolei Wilanowskiej położonych przy ul. S. Kostki Potockiego 31.

“Wartość historyczna obiektu przejawia się przede wszystkim w jego znaczeniu dla rozwoju przestrzennego Wilanowa. Zabudowania dawnej stacji jest jedną z niewielu materialnych pozostałości Kolei Wilanowskiej, która przed II wojną światową odgrywała znaczną rolę nie tylko komunikacyjną, ale także społeczno-gospodarczą. Budynki stacji dokumentują lokalizację dawnej linii kolejowej oraz lokalnego węzła komunikacyjnego w bliskości rezydencji wilanowskiej. Jednocześnie jest to jeden z niewielu obiektów użyteczności publicznej na terenie dzielnicy z pochodzący z okresu międzywojennego. Zabudowania dawnej stacji „Wilanów” stanowią również cenny dokument działalności projektowej architekta Konstantego Sylwina Jakimowicza.”- uzasadnił swoją decyzję prof. dr hab. Jakub Lewicki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Budynek dawnego dworca znajduje się przy ul. Przyczółkowej. Zbudowany został w stylu dworkowym w 1926 r. według projektu architekta Konstantego Jakimowicza. W środkowej części znajdowały się kasy biletowe oraz letnia (otwarta) poczekalnia dla pasażerów. Boczne partie budynku przeznaczone były na mieszkania dla pracowników kolejki. W latach 70. XX w. w dawnym dworcu działała poczta. Obecnie budynek jest nieużytkowany.

dworzec kolei wilanowskiej
fot. Wilanów News
Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »