Dawna stacja Kolei Wilanowskiej została wpisana do rejestru zabytków | Portal Wilanów News- wiadomości z dzielnicy Wilanów

Dawna stacja Kolei Wilanowskiej została wpisana do rejestru zabytków

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków zabudowań dawnej stacji Kolei Wilanowskiej położonych przy ul. S. Kostki Potockiego 31.

“Wartość historyczna obiektu przejawia się przede wszystkim w jego znaczeniu dla rozwoju przestrzennego Wilanowa. Zabudowania dawnej stacji jest jedną z niewielu materialnych pozostałości Kolei Wilanowskiej, która przed II wojną światową odgrywała znaczną rolę nie tylko komunikacyjną, ale także społeczno-gospodarczą. Budynki stacji dokumentują lokalizację dawnej linii kolejowej oraz lokalnego węzła komunikacyjnego w bliskości rezydencji wilanowskiej. Jednocześnie jest to jeden z niewielu obiektów użyteczności publicznej na terenie dzielnicy z pochodzący z okresu międzywojennego. Zabudowania dawnej stacji „Wilanów” stanowią również cenny dokument działalności projektowej architekta Konstantego Sylwina Jakimowicza.”- uzasadnił swoją decyzję prof. dr hab. Jakub Lewicki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Budynek dawnego dworca znajduje się przy ul. Przyczółkowej. Zbudowany został w stylu dworkowym w 1926 r. według projektu architekta Konstantego Jakimowicza. W środkowej części znajdowały się kasy biletowe oraz letnia (otwarta) poczekalnia dla pasażerów. Boczne partie budynku przeznaczone były na mieszkania dla pracowników kolejki. W latach 70. XX w. w dawnym dworcu działała poczta. Obecnie budynek jest nieużytkowany.

dworzec kolei wilanowskiej
fot. Wilanów News
Udostępnij

Inne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *